Terra (LUNA), son 24 saatte %17’lik bir yükseliş kaydetti ve kripto pazarınının devamını geride bırakarak Salı günü Asya saatlerinde fiyatları 90 doların üzerine çıkmayı başardı.

LUNA, Asya bölgesinin erken saatlerinde bir pivot destek seviyesi olan 80-82 dolar seviyesini 92.07 dolara kadar yükseltti. Kar elde etme fiyatları, yazı yazarken 89 dolara gerilerken, bu token için başka bir destek seviyesini oluşturdu. Hareket, bu ayın başlarında 120 dolarlık en yüksek seviyelerin ardından Nisan ayının ilk iki haftasında yaklaşık %37’lik bir düşüşün ardından geldi.

LUNA, para piyasası protokolü Terra için bir yönetim token’ı olarak çalışmaktadır. Ani yükseliş, Terra’nın algoritmik UST‘sinin Binance USD’yi (BUSD) geride bırakarak Pazartesi gününün ilerleyen saatlerinde dolaşımda üçüncü en büyük stabilcoin haline gelmesinin ardından geldi.

Araştırma firması Delphi Digital’e göre Terra, son 30 gün içinde 17 milyon doların üzerinde satın alma ile Convex’in CVX tokeninin en büyük alıcısı oldu.

Convex, kullanıcıların merkezi olmayan borç verme projesi Curve’nin simgesi olan CRV’lerini kilitlemeden ücret kazanmalarını sağlayan bir protokol olarak çalışıyor. Terra’nın mevduatlarından kazanılan ücretler, Terra kullanıcıları arasında dağıtılıyor.

Stabilcoin’ler ise kripto piyasalarında özellikle “dolar” olarak anılan ve bir FIAT para birimine sabitlenmiş kripto varlıklardır. İsminden de anlaşılabileceği üzere bu coin’lerin fiyatı sabittir ve basılan her coin için rezervde eşit miktarda varlık tutulur. UST gibi algoritmik stabilcoin’ler ise bunu bir adım öteye taşıyor ve bu varlıkları elinde tutmak için herhangi bir merkezi üçüncü tarafa bağlı olmaksızın Bitcoin (BTC) gibi bir varlık sepeti tarafından desteklenebilir.

Geçtiğimiz Şubat ayında, Jump Crypto liderliğindeki büyük kripto fonları, rezerv desteği olarak birkaç varlık satın alarak UST’nin sabitini korumayı amaçlayan Singapur merkezli bir kar amacı gütmeyen Luna Foundation Guard’a (LFG) 1 milyar dolar yatırım yapmıştı.

LFG, o zamandan beri, Avalanche (AVAX), Bitcoin (BTC) ve diğer stabilcoin’lerden satın aldı ve Terra da geçen hafta mevcut fiyatlarla 890 milyon dolar değerinde 10 milyon LUNA bağışladı. Rezervler şu anda yazı yazarken 2,48 milyar dolar ve bu rezervin %69’u Bitcoin’de tutuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hack forum izmir escort