Merakla beklenen Ocak ayındaki FED toplantısına ait FOMC tutanakları an itibariyle yayınlandı. Haberin ardından Bitcoin, altcoin ve altın fiyatları tutanaklardaki açıklamalardan etkilendi. birlikte konuyu inceleyelim…

FED tutanakları yayınlandı: Altın ve Bitcoin etkilendi!

Tüm piyasaların gözü Ocak ayındaki FED toplantısına ait FOMC tutanaklarındaydı. Merakla beklenen tutanaklar kısa süre önce yayınlandı. Tutanaklardaki açıklamalar tüm piyasaları etkiledi. Bitcoin fiyatı 44 bin dolar seviyesine ve altın fiyatı 1.871 dolar seviyesine yükseldi. Ocak ayı para politikası toplantısının tutanaklarına göre, Federal Rezerv artan enflasyon riskini ve daha sıkı para politikası gereğini vurgularken altın piyasası seansın yüksek seviyelerinde sağlam kazançlar elde etmeye devam ediyor. Tutanaklarda şu önemli ifadeler yer aldı:

Bazı katılımcılar, yüksek enflasyonun, kısmen güçlü tüketici talebiyle desteklenen, bu faktörlerden en doğrudan etkilenen sektörlerin ötesine geçtiği yorumunu yaptı. Buna ek olarak, çeşitli katılımcılar, verimlilik artışını aşan reel ücret artışı ve konut hizmetleri fiyatlarındaki artışlar dahil olmak üzere, enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı oluşturma potansiyeline sahip diğer gelişmelere atıfta bulundu. Katılımcılar, artan enflasyonun, özellikle temel mal ve hizmetler için daha yüksek fiyatlar ödeyebilenler olmak üzere, ABD hane halkı üzerinde bir yük olduğunu kabul etti.

Tutanaklar ayrıca, “Politika uyumunu kaldırmaya başlamanın neden yakında garanti altına alınabileceğini tartışırken, katılımcılar enflasyonun yüzde 2’nin oldukça üzerinde çalışmaya devam ettiğini ve genel olarak enflasyon görünümüne yönelik riskleri yukarı yönlü olarak değerlendirdiğini belirtti.” Altın piyasası, Federal Rezerv’in enflasyon konusundaki duruşunu değiştirmesiyle seansın en yüksek seviyelerinden işlem görüyor. Ancak bazı piyasa analistlerine göre, tüketici fiyatlarını soğutmak için çok geç ve etkisiz olabilirler. Bitcoin fiyatı da haberin etkisiyle aniden 44 bin doların üzerine sıçradı.

Tutanaklar ayrıca, ABD merkez bankasının artan fiyat baskılarından endişe duysa da komitenin önceki sıkılaştırma döngüsüne ve bilançosunu küçültmeye kıyasla daha agresif olmaya hazır olduğunu da gösterdi. Tutanaklarda şu önemli ifadeler yer aldı:

Katılımcıların çoğu, ekonominin genel olarak Komite’nin beklentisine uygun olarak gelişmesi durumunda, federal fon oranı hedef aralığında 2015 sonrası döneme göre daha hızlı bir artış hızının garanti altına alınacağını öne sürdü. Buna rağmen katılımcılar, uygun politika yolunun ekonomik ve finansal gelişmelere bağlı olacağını vurguladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hack forum izmir escort