Temmuz 2021’den bu yana ilk kez Bitcoin (BTC) madencilik zorluğu önemli ölçüde düştü. İlginç bir şekilde, düşüş yalnızca bu ay içinde bir değil iki kez gerçekleşti. Bu arada Pantera CEO’su, Bitcoin fiyatının 2025 yılına kadar 400 bin dolara ulaşabileceğine inanıyor.

Rusya-Ukrayna savaşı BTC madenciliğini etkiledi

Glassnode’dan alınan verilere göre, Bitcoin (BTC)’in madencilik zorluğu 17 Mart’ta yaklaşık yüzde 0,35 düştü. Bu, Bitcoin’in bu ayın başlarında gördüğü yüzde 1,5’lik ilk düşüşün ardından geldi. BTC madenciliği zorluğu, ağın bilgi işlem gücüyle orantılı otomatik bir ayarlamadır. BTC ağındaki tüm cihazların toplamının sahip olduğu matematiksel işlem gücüne hash rate deniyor. Hash oranı uygun bir sayısal kısaltmanın yanına getirilen h/s (hash/saniye) cinsinden belirtiliyor: Örneğin 100 Th/s şeklinde bir hash oranı, saniyede 100 trilyon matematiksel işlem (hash) yapıldığını gösteriyor. Özellikle, Bitcoin madenciliği hash oranı Şubat ayında 248 EH/s’lik bir ATH’ye ulaştı ve varlığın geçen yıl Çin madencilik yasağından tamamen kurtulduğuna dair görüşlere yol açtı.

Dünyadaki mevcut olaylara bakıldığında ve Rusya’nın kripto madencilerinin Çin’den göç ettiği birkaç ülkeden biri olduğu gerçeği göz önüne alındığında, düşüş çok da şaşırtıcı değil. Rusya, devam eden Ukrayna işgali nedeniyle dünyanın geri kalanından ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya. Bunun yanı sıra, Rusya dünyanın en büyük gaz ve fosil yakıt ihracatçılarından biri olduğu için Ukrayna’daki savaş da dünya genelinde elektrik fiyatlarında bir artışa yol açtı. Bu koşullar bir araya getirildiğinde, büyük olasılıkla Bitcoin madencilerinin madencilik makinelerini fişten çekmelerine ve böylece zorluk seviyesini düşürmelerine yol açacaktı.

Pantera Capital CEO’su: Bitcoin (BTC)’in 2025 yılına kadar 400 bin dolar olmasını bekliyor

Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, Bloomberg ile yakın tarihli bir röportajda, Bitcoin fiyatının önümüzdeki on yıl içinde katlanarak artacağını açıkladı. Morehead’e göre, akıllı telefonu olan hemen hemen herkes önümüzdeki 5-10 yıl içinde kriptoya erişebilecek. Bu küresel benimsemenin, özellikle daha fazla kurumsal yatırımcının alana girmesiyle birlikte, 2025 yılına kadar Bitcoin fiyatını 400 bin dolar seviyelerine çekmeye yardımcı olacağını düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hack forum izmir escort