Fiyat 40.000 doların altına düştüğü için Bitcoin haftalık düşüşle kapandı. Kripto para birimi geçtiğimiz hafta düşük volatilite yaşadı, ancak aylık kapanış yaklaştıkça piyasa daha fazla hareket görebilir.

İlgili Okuma | Bitcoin, Son 24 Saatte %4 Düşerek 40.000 Dolar Seviyesini Aşmak İçin Mücadele Ediyor

Yazma sırasında, Bitcoin son 24 saatte %2 kayıpla 38.900 dolardan işlem görüyor.

BitcoinBTCBTCUSD
BTC günlük grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: BTCUSD İşlem Görünümü

Kısa vadede, piyasa katılımcıları daha aşağı yönlü fiyat hareketi bekledikleri için piyasa hissiyatı düşüşe geçiyor gibi görünüyor. Karşıt uzun vadeli eğilimler ve piyasa katılımcıları BTC’nin gelecekteki performansı konusunda daha iyimser görünüyor.

Yakın zamanda anket Finder tarafından yürütülen araştırma, 35 endüstri uzmanına yıl sonuna kadar Bitcoin için fiyat beklentilerini sordu. Sonuç, piyasa değerine göre ilk kriptoyu o dönemde 65.000 dolara geri getirdi.

Ek olarak uzmanlar, BTC fiyatının 2025 yılına kadar 179.000$’a ve 2030 yılına kadar 400.000$’ın üzerine çıkarak on yıllık uzun yükselişini sürdürmesini bekliyor. Aşağıda görüldüğü gibi, kripto para birimi için uzun vadeli beklentiler yeşil renkte kalıyor.

BitcoinBTCBTCUSD
Kaynak: bulucu

Find tarafından belirtildiği gibi, panel BTC’nin fiyatı için kısa vadeli görüşlerini değiştirdi. Aynı anket Ocak ayında yapıldı ve uzmanlar, Bitcoin’in 2022’nin sonunda 75.000 dolar civarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağını tahmin etti.

Uzmanların BTC’nin kısa vadeli performansı hakkında farklı görüşleri var. İki uzman, Bitcoin’in 2022’nin tamamı boyunca menzilde kalabileceğine inanıyor.

Bu anlamda, Bitcoin 30.000 ila 50.000 dolar arasında sıkışıp kalabilir ve tüm pazarın beklentilerini boşa çıkarabilir. Boğalar yeni zirveler veya en azından 60.000 dolara dönüş bekliyor ve ayılar 30.000 doların altına düşmesini bekliyor.

BTC, çoğunluğun istediğinin tersi yönde hareket etme eğilimindedir. Daha karamsar uzmanlardan biri olan Swinburne Teknoloji Üniversitesi’nde FinTech öğretim görevlisi olan Dimitrios Salampasis, BTC’nin fiyatının kısa vadede enerji tüketimi anlatısından olumsuz etkilenebileceğine inanıyor. Salampas dedi ki:

(…) madenciliğin çevresel etkisi hakkındaki konuşmalar, ek olarak Bitcoin kıtlığına ve bir değer deposu olarak artan fiyatlara katkıda bulunabilecek kripto madenciliği faaliyetlerinin genel yasaklarına yol açabilir. Son olarak, Bitcoin, itibari para dalgalanmalarına karşı bir koruma olarak kullanılabilir.

İnsanlar Merkez Bankacılığına Güvenlerini Kaybettikçe Bitcoin Daha Fazla Talep Görecek mi?

Bu anlamda, Finder’ın uzman panelinin çoğu, BTC’nin popülerlik açısından bir numaralı kripto olarak değiştirileceğine inanıyor. Çoğu, Ethereum’un bir Proof-of-Stake (PoS) konsensüsüne geçebilmesi durumunda daha “enerji açısından verimli” hale geldiği için devralmayı hedefliyor.

Aşağıda görüldüğü gibi, panelin %50’si bu sonucu beklerken, %12’si bu sorudan emin değil. Bazı uzmanlar, Ethereum’un kullanım durumları nedeniyle, diğerleri birlikte çalışabilirlik özellikleri ve daha fazlası nedeniyle baskın olacağına inanıyor.

İyimser uzmanlar, insanların merkez bankacılığına ve hükümetlere olan güvenini kaybetmeleri nedeniyle Bitcoin’in yıl sonuna kadar 100.000 $’a kadar çıkabileceğine inanıyor. Bu senaryoda, insanlar eski finansal sisteme karşı korunmak için merkezi olmayan bir varlık olarak BTC’ye dönebilir.

İlgili Okuma | Peter Brandt, Bitcoin Neden 27 Bin Doları Tekrar Ziyaret Edebilir?

Digital Capital Management genel müdürü Ben Ritchie şunları söyledi:

‘Güven’ yatırımcılar için giderek artan bir şekilde merkezi bir düşünce haline geliyor – ekonomik sisteme ve onu yönlendiren güç simsarlarına güvenebilir miyiz? Güven kayboldu ve ekonomi keşfedilmemiş bir bölgedeyken Bitcoin uygulanabilir bir alternatif çözüm oluşturuyor. Hiçbir müdahale olmaksızın koda ve matematiğe ‘güven’ yerleştirmek, önemli bir küresel çekiciliğe sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hack forum izmir escort